استراکچر پنل خورشیدی 

 استراکچر پنل خورشیدی چیست؟

استراکچر پنل خورشیدی شامل یک پنل خورشیدی و یک استراکچر است که پنل را حفظ می کند.

پنل خورشیدی

انرژی خورشید در یک ساعت بیشتر از انرژی مصرفی همه افراد در جهان در یک سال روی زمین می‌افتد. فناوری‌های زیادی وجود دارد که نور خورشید را به انرژی قابل استفاده برای ساختمان تبدیل کند. پنل خورشیدی متداول‌ترین فناوری‌ خورشیدی مورد استفاده، برای خانه‌ها و مشاغل است. دریافت انرژی خورشیدی و تبدیل آن به سایر انرژی‌ها توسط پنل‌های خورشیدی صورت می‌گیرد.

پنل های خورشیدی در سطح جهانی، با سرعت چشمگیری در حال رشد هستند. ایران به دلیل شرایط جغرافیایی موجود و قرار گرفتن در بالای خط استوا از نظر آب و هوا یکی از کشورهایی است که برخلاف کشوری مانند سوئد، در تمام نقاط جغرافیایی خود فضای مساعدی برای نصب پنل های خورشیدی را دارد.

 

استراکچر پنل خورشیدی

پنل‌های خورشیدی زمانی بهترین عملکرد را دارند که نور خورشید را به صورت مستقیم و بدون سایه، برای حداکثر ساعت ممکن دریافت کنند و در زاویه شیب دقیق و با جهتی به سمت جنوب نصب شوند. اینجاست که ساختارهای نصب پنل خورشیدی به تصویر کشیده می شود.

 پنل خورشیدی، به وسیله پایه پنل یا استراکچر‌های خورشیدی نگه داشته می‌شوند.

استراکچر خورشیدی

استراکچر خورشیدی به سازه‌هایی که پنل خورشیدی بر روی آن نصب می‌شود گفته می‌شود، در واقع استراکچر‌های خورشیدی علاوه بر کار نگهداری پنل‌های خورشیدی کمک می‌کند تا پنل‌های خورشیدی در بهترین زاویه ممکن نسبت به نور خورشید رو به آسمان قرار گیرند.

انواع استراکچر خورشیدی

اواع استراکچر خورشیدی

دوام و جنس استراکچر خورشیدی به دلیل محافظت از پنل در مقابل رطوبت و وزش باد با سرعت بالا بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل برای تولید استراکچر خورشیدی باید دقت و توجه بالایی اعمال شود.

استراکچر پنل خورشیدی معمولا از دو جنس ممکن است تشکیل شده باشد :

  • جنس آلمینیوم:

آلومینیوم یک ماده سفید نقره‌ای، نرم و انعطاف‌پذیر است. در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و به راحتی خورده نمی‌شود. در مقایسه با آهن گالوانیزه، این وزن سبک و مقرون به صرفه است.

  • جنس آهن با روکش گالولنیزه گرم:

در گالوانیزه کردن، پوشش روی، روی آهن یا فولاد اعمال می‌شود تا از زنگ زدگی آن جلوگیری شود. روش‌های مختلفی برای گالوانیزه کردن آهن وجود دارد.

انواع پایه پنل خورشیدی

استرکچر خورشیدی یا پنل خورشیدی در 4 نوع ممکن است تولید شود:

  • استراکچر ثابت
  • استراکچر با قابلیت تنظیم زاویه و ارتفاع
  • استراکچر برای سطح شیب دار
  • استراکچر هوشمند

استراکچر خورشیدی ثابت

استراکچر ثابت خورشیدی

 استراکچر خورشیدی ثابت همانطور که از نام آن پیداست به صورت ثابت در فضا نصب می‌شود و بعد از نصب امکان هیچ گونه جابه جایی و تغییر زاویه برای آن وجود ندارد.

به طور معمول این استراکچر‌ها برای نیروگاه خورشیدی بر اساس استانداردهای مقاومت در برابر رطوبت، وزش باد و ضریه طراحی و ساخته می شود. همچنین استراکچر نیروگاه خورشیدی به طور معمول از دو ردیف تشکیل شده که بتوان بر روی هر کدام از آن ها تعداد بیشتری از پنل ها را قرار داد.

  • استراکچر با قابلیت تنظیم زاویه و ارتفاع

استراکچر خورشیدی متغیر

استراکچر متغیر با قابلیت تنظیم زاویه و ارتفاع  به گونه ای است که می توان آن را در فصول مختلف سال متناسب با گردش خورشید تغییر داد ولی از آنجا که جابه جایی که آنها بسیار سخت و نیاز به نیروی کار زیادی دارد و مقرون به صرفه نیست، در نتیجه زیاد استفاده نمی شود.

استراکچر سقفی یا استراکچر برای سطح شیب دار

استراکچر سقفی خورشیدی

این نوع از استراکچر نیز مثل پایه پنل خورشیدی ثابت می باشد و تفاوتی که دارداین است که از پایه کوتاه تشکیل شده است یا در کل بدون پایه است و به طور کلی برای نصب پنل خورشیدی بر روی سطح شیب دار استفاده می شود.

استراکچر هوشمند

پایه پنل خورشیدی هوشمند یا استراکچر هوشمند از تعدادی سنسور، موتور و یک سیستم کنترل تشکیل شده و زاویه آن نسبت به محور خودش قابل تغییر است. به این صورت که سنسور نور خورشید را اندازه گیری کرده و سپس سیستم کنترل با تغییر زاویه استراکچر و پنل های خورشیدی به کمک موتور های مخصوص، پنل را در تمامی ساعات دقیقا زیر نور خورشید قرار داده و باعث می شود راندمان سیستم تا حد قابل قبولی افزایش پیدا کند.

شرکت پیام دشت پارس تولید کننده و طراح، مجری و ارائه دهنده انواع استراکچر و پنل های خورشیدی و صنعتی در حمایت از حفظ انرژی های غیرقابل بازگشت و توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر آماده هرگونه ارائه خدمات می باشد. 

برای کسب 02122448448 تماس بگیرید….